Jdi na obsah Jdi na menu
 


ELAPHE GUTTATA (užovka červená)

14. 3. 2007
 • ObrazekUžovka červená dorůstá délky 150 – 180 cm, a je poměrně štíhlá. Řadí se do kategorie menších hadů. Agresivní bývá jen zřídka a obvykle nepodléhá stresu. Proto je doporučován začínajícím chovatelům. Pro své zbarvením je však oblíbená i u zkušených chovatelů. Vyskytuje se v mnoha barevných varietách od dominantní oranžové, červené, cihlové, hnědé, šedé ale i bílé –albino.                                            

Podmínky k chovu

 • Teplota: 28°C, bodově až 35°C, v noci snížit
 • Vlhkost: cca 50%, před svlekem 70%
 • Rozšíření: USA až sev. část Mexika
 • Zimování: při teplotě 8-10°C, po dobu 2-3 měsíců není nezbytně nutné, ale přispívá k lepší kondici jedince a schopnosti rozmnožování

Popis

 • Užovka červená je převážně noční živočich s denní aktivitou na jaře. Má poměrně malou hlavu vzhledem k tělu. Za hlavou má typickou skvrnu ve tvaru „V“ jehož hrot směřuje k tlamce. Ta je vybavena drobnými, ale ostrými zoubky. Celá vrchní část těla je téměř pravidelně skvrnitá. Tmavší skvrny jsou lemovány černým okrajem. Šupiny mezi skvrnami jsou světlejší. Spodní část břicha je bílá, někdy nažloutlá, s černými, šachovnicovitě řazenými obdélníky. Pohlavně dospívají užovky kolem třetího roku života a dožívají se dle podmínek 10 – 20 let. Samci dorůstají větší délky než samice.

Potrava

 • Malé užovky je třeba krmit myšími holátky, postupně přecházet na potkaní holátka, v dospělosti myši, křečci, potkani - úměrně k velikosti, nikoliv ryby. Had pozře mnohem větší potravu, než je jeho hlava. Některé užovky pozřou i mrtvou potravu, ale většinou je uspokojí pouze živá. Pokud had mrtvou potravu přijímá, není problém si udělat zásoby do mrazáku. Myš pak nabízíme rozmraženou na topení, nebo při pokojové teplotě. Nikdy nerozmrazujeme v mikrovlnce! Zvíře, které potravu delší dobu nepřijímá je třeba krmit násilně. Stává se to hlavně u mláďat, eventuelně dospělců, kteří jsou velmi stresovaní. V tomto případě je třeba nejprve odstranit příčiny stresu. Po požití potravy had cca 3 dny tráví, než vyloučí nestravitelné části. V této době je vhodné hada nerušit. V tom případě může had těsně po požití potravu vyvrhnout, nebo ji nestrávit dokonale, tudíž nezíská potřebné živiny. Mladé hady krmíme jednou za týden jedním, až dvěma holátky, podle velikosti, v dospělosti jednou až dvěma myšima eventuelně menším potkanem za 14 dnů. Dobré je nechat občas hadovi i měsíční půst.

Terárium

 • Velikost terária se odvozuje od velikosti hada. Malou užovku není dobré dávat rovnou do velkého terária. Navíc musíme počítat s tím, že kochání se pohledem na malou užovku se dočkáme jen velmi zřídka. Velmi rády totiž tráví čas zahrabané v substrátu. S přibývajícím věkem však tato vlastnost mizí. Obecně platí, že pro jednu dospělou užovku by mělo být terárium velké minimálně 80x50x40 (DxVxH). Jako podklad se nejlépe hodí přírodní rašelina smíchaná s křemičitým pískem. Eventuelně mulčovací kůra. Někdo si nemůže jako podklad vynachválit hobliny, nebo novinový papír. Tyto podklady jsou sice hygienické, ale rozhodně ne estetické. Někdo používá také kokosový substrát, který se ovšem nedá moc doporučit pro svou vlastnost – bobtnání. Lovená potrava se jím může obalit, a při pozření v trávicím traktu způsobuje svým několika násobným zvětšením obtíže. Někdy přímo ucpání. V teráriu je nezbytná miska s vodou, ze které had pije, rád se v ní koupe, ale i kálí. Proto je nutné vodu měnit co nejčastěji, ideálně jednou denně. Miska by měla být tak velká, aby se do ní stočený had vešel bez potíží celý. Přesto, že jsou to zemní hadi, rádi se pustí i do výšek. Ideální je tedy vybavit terárium vyšší, silnější upevněnou větví a vyvýšenou terasou, na které rádi odpočívají. Nutné je také zajistit bodový zdroj tepla, aby měl had možnost vyhledat teplejší, i chladnější místo, nejlépe nějaký úkryt pod kameny, nebo kořenem. U žárovek však musíme dbát na bezpečnost, aby se had nepopálil.

  Odchov

 • Páření hadů může probíhat 2x až 3x do roka. Gravidita trvá 60 – 100 dní. Podle velikosti samice se řídí i počet nakladených vajec. Průměrně se však pohybuje okolo 15 – 24 kusů. Po 60 – 80 dnech při teplotě 26 – 32 °C se líhnou cca 25 cm dlouhá mláďata. Rozkrmovat je začínáme po prvním svleku pokožky.

  Svlékání

 • Nevolejte veterináře hned, jakmile had začne ztrácet barvu, začne šednout, zakalí se mu oči, nebude přijímat potravu a bude bez hnutí stočený několik dnů na jednom místě. To všechno jsou totiž příznaky svlékání pokožky. Celý tento přípravný proces trvá zhruba týden. V prvních dnech se zakalení a šednutí zhoršuje. Následně pak zmizí a had vypadá, jako obvykle. Pokožku po teráriu však ještě hledat nemusíte. Tu had svlékne až cca za 2-3 dny. Odíráním o větve nebo kameny ji uvolní na tlamce a prolézáním a třením se o vše možné se z ní rolováním vysouká ven. Jedním ze znaků zdraví hada je, že pokožka bude svlečena v celku. Nutně to však neznamená, že pokud není vcelku, je had nemocný. Může to být způsobeno i malou vlhkostí v teráriu. Jakmile tedy had začne jevit známky přípravy na svlek, je třeba v teráriu zvýšit vlhkost rosením. Pokud se stane, že části pokožky se potrhají a zůstanou na těle hada, je potřeba jej na cca 20 min ponořit do vlažné vody a velmi opatrně zbytky pinzetou sundat. Had má po svleku jasnější barvu a je delší o několik centimetrů. Had se svléká přibližně jednou za měsíc, přičemž se s vyšším věkem intervaly prodlužují. Při tomto procesu není dobré hada kromě rosení eventuelně výměny vody nijak rušit. Had je v tu chvíli slepý a vyrušování působí větší stres.

ROZÁRKA

Užovka červená (Elaphe guttata)

Vylíhlá: 2002

U mě od: 25.03.2003

Délka v té době: 45 cm

Váha v té době: 60 g

Pohlaví: samec

07.2006 – délka 160cm

od té doby téměř neroste, spíše mohutní

 

svlek pravidelný po cca 35 dnech v jednom kuse

 

Co říct o Rozárce. Že je samec jsme zjistili až později, takže přejmenování už neproběhlo. Roza je zlatíčko. Tedy ne, že bych už neměla její zoubky otetované na ruce, ale bylo to vždycky mou chybou. Roza zaútočila jen párkrát a to vždy, když bylo hektičtější období a neměla jsem čas si ji brát na ruku. Ona si zvykla, že co se k ní přiblíží se dá sežrat. Mimo terárium nekousla nikdy. Velmi ráda se vyhřívá teplem našeho krysaříka, kdy se k němu přivine s láskou k sežrání. J

 

 

Rozárka
 

Náhledy fotografií ze složky ROZÁRKA - užovka červená

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

potrava

(Maya, 7. 8. 2011 9:30)

Bohužel guttaty se živí opravdu jen hlodavci nebo lépe řečeno teplokrevnými živočichy. Existují ale jiní hadi, kteří se živí třeba rybkami nebo hmyzem.

ina potrava

(Mr.FiLQo, 5. 8. 2011 10:43)

Prosim mozem sa opytat ci neexstuje ina potrava pre uzovky cervene ako hlodavce.Ci sa im nemoze napr. davat cerviky alebo cvrcky,....adt.

Ahoj

(Maya, 4. 2. 2010 18:37)

To se zjišťuje docela špatně. Měl by to dělat člověk, který už v tom má praxi, protože můžeš hadovi i ublížit.
Pohlaví se zjišťuje tzv. sondováním. Zavedením sondy do kloaky a podle vzdálenosti kam až půjde sonda zavést se to pozná. 4-6 šupin u samečka a 1-2 šupiny u samičky. Pokud máš ale jiného určeného hada na porovnání, pozná se to také podle ocasu. Samec má kořen ocasu rozšířený a ocas pak užší a delší než samice. Bohužel ale tahle metoda není tak uplně spolehlivá.

help

(Panterko007@azet.sk, 3. 2. 2010 18:22)

som tu zas prominte ale chel bi som sa spitat ako zistim u hadou pohlavie???

myši

(Maya, 1. 4. 2009 11:08)

Myšky prodávají v různých velikostech. I opravdu malé už chlupaté, říká se jim skákavky. Vezmi nejmenší co budou mít a vyzkoušej to. Nemusíš se bát, had pozře o dost větší potravu než má hlavu. Má volnou čelist,takže ji značně roztáhne. Dohlídni na to, že myšku chytil.Nikdy je nenechávej v terárku dohromady bez dozoru na dlouho.Vyplácí se to.Když nebude jevit zájem do 5-10 min, nebude chtít lovit ani za hodinu, takže nemá cenu ji tam nechávat déle.
Zakalování se taky neboj. Brzy se bude svlékat. Hodně mu ros rozprašovačem celé terárko. Klidně i 2x denně. A jinak ho neruš. asi 4 dny bude takhle šedý (i zakalené oči) pak se pomalu vrátí k původní barvě. Ale teprve až asi za 3 dny potom se svlékne. V terárku musíš zajistit nějaké pevné hrubší(ne ostré) předměty - kůru, kámen, kořen .. aby se měl o co otírat. Od tlamky se mu pokožka pak uvolní a otíráním ji pak ze sebe "sroluje" jako punčochu. Takže svlečená pokožka pak bude naruby.
Kdyby se nepodařilo svléknout v kuse a zůstanou kousky na hadovi. Namoč ho do mírně vlažné vody - třeba zašpuntovaná vana (nenech ho ale bez dozoru, ať nezdrhne) A cca po 20 minutách by se ti mělo ručně (po směru šupin) podařit mu zbytek oloupat.
Dej vědět jak se to podařilo

Dakujem

(Panterko007@azet.sk, 31. 3. 2009 17:11)

dakujem ze ste mi poradili ale mam este 1 problem ake misky mislite ake
su asi velke ved moj had je tak asi 50 cm viacej nie a este aj akosi sa
zakaluje je to normalne ma niaku chorobu alebo sa zvlieka...prosim abi
ste mi odpovedali dakujem

holátka

(Maya, 30. 3. 2009 12:35)

Ahoj,
had tráví 3-5 dnů. Sleduj až se objeví v teráriu výkaly.Pak budeš mít jistotu, že nemá plné břicho a můžeš mu je zkusit znovu nabídnout.Pokud bude sytý, nevezme si je. Určitě by neumřel. Spíš by se mohlo stát,že kdyby byl přežraný tak je třeba vyvrhne.
Pak mu dej aspoň 14 denní pauzu v krmení.
Nevím, jestli krmíš jen holaty. Ale měl bys mu začít dávat skákavky - malinký bílý myšky,ať si na nich trénuje lov. Mohl by s tím mít pak problém a chtít jen málo pohyblivou nebo mrtvou potravu.
Hodně štěstí v chovu :-)

Panterko007@azet.sk

(veselovsky 11rokov, 28. 3. 2009 9:59)

dobri den mam velki problem a chcel bi som poradit moj had ma okolo 50cm a v stredu som mu dal 5 holicat a teras sa midostalo do ruk dalsich 5 holicat prosim o poradu kedi bi som mu ich mohol datttt nechcem abi mi zomrel tak bi som prosil o urichlenu odpoved dakujrem